• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
www.genchukuk.info
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
Çapraz Kurlar
Twitter/aogenc

Anasayfa

İstanbul Barosu'nun yeni başkanı belli oldu. Buna göre 'Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun adayı Mehmet Durakoğlu Baro’nun yeni başkanı oldu. Mehmet Durakoğlu, 23 bin 92 oyun 13 bin 19’unu (yüzde 54.42) aldı. Sandıklarda Özgürlükçü Çağdaş Avukatların adayı Several Ballıkaya Çelik 3 bin 423 oy ile ikinci, Hukukun Üstünlüğü Platformunun adayı Mehmet Sarı 3 bin 40 oy ile üçüncü, Avukat Hakları Grubu adayı Ömer Kavili 2 bin 740 oy ile dördüncü ve İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubunun adayı Ali Rıza Kaplan bin 699 oy ile beşinci oldu.  
Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin olağanüstü hal (OHAL) uygulaması kapsamında çıkarılan 668 ve 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) iptali istemiyle yaptığı başvuruyu yetkisizlik nedeniyle oybirliği ile reddetti. AYM, ilk inceleme sonrası “OHAL dönemi KHK’larına anayasa yargısı yolu kapalı” olduğunu vurgulayarak başvuruyu esasa girmeden geri çevirdi. AYM ret kararını, Anayasa’nın 148. Maddesi’ndeki, “Olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasa’ya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesi’nde dava açılamaz” hükmüne dayandırdı.
29.10.2016
28.10.2016
Son günlerde kamuoyunda, KHK’lerle kamudan ihraç edilen personelin haklarındaki tasarrufla  ilgili yargı yoluna başvurup başvuramayacakları tartışması hız kazandı. Kimi çevreler söz konusu kişilerin eğer suçsuz olduklarına inanıyorsa idari yargıda dava açma haklarının olduğunu savunurken, diğer görüştekiler olağanüstü dönem KHK’leri hakkında yargı yolu kapalı olduğu için dava açma haklarının olmadığını belirtiyor. Biz de Anayasa’daki düzenleme ve hukuk uzmanlarının eserlerinden istifade ederek,  konuyu mercek altına aldık.
15 Temmuz darbe girişimi gecesi şehit olan sivillerin yakınlarına ve yaralanan sivil vatandaşlara devlet tarafından tazminat verilecek. 23 Temmuz 2016 tarihli Resmi  Gazete’de yayınlanan ‘Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname’nin 7. Maddesine göre söz konusu tazminat hakkı, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında getiriliyor. Bu çerçevede, darbe kalkışması gecesi yaralanan sivil vatandaşlara 3 bin 916 lira tazminat ödenecek. Sakat kalan sivillere, çalışma gücü kaybına göre 47 bin liraya kadar tazminat ödenecek ve maluliyet aylığı bağlanacak. Şehit olanların yakınlarına aylığın yanı sıra istihdam hakkı da sağlanacak. Gene söz konusu düzenleme çerçevesinde işyeri veya aracı zarar gören vatandaşların hasarları da karşılanacak.
28.10.2016
28.10.2016
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ceza Muhakemesi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının yasalaşmasıyla bazı suçlarda cezaların artacağını açıkladı. Adalet Bakanlığı’nın uzun süren çalışmalarla hazırladığı ve Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Ceza Muhakemesi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının önümüzdeki  günlerde TBMM’ye gönderilecek. Birçok problemli alanı düzenleyen kapsamlı kanun tasarısı ile ceza uygulamalarında devrim niteliğinde değişiklikler yapılıyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, tasarının detaylarıyla ilgili önemli bilgiler verdi.
Son zamanlarda bir şekilde herkesin adını duyduğu adlî tıp işlemi olan “Otopsi”, yaşanan adlî olaylar dolayısıyla çokça gündeme gelmekte ve insanların ilgisini çekmektedir. Adlî otopsiler, şüpheli ölüm olaylarında ölüm sebebini tam tespit edebilmek için Savcının veya Hâkimin gerek görmesi durumunda yapılan işlemlerdir. Biz de otopsi ile ilgili bir yazı hazırladık. Bilginize sunarız...
28.10.2016
28.10.2016
... 49 ...
Adalet Mülkün Temelidir
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617
Hukukun Üstünlüğü
Vakitler
Genç Hukuk
Flag Counter
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret69492