• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler


Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam142
Toplam Ziyaret229618
Üyelik Girişi

ANASAYFA

Danıştay (8) Sekizinci Dairesince görülen bir davada; sahipsiz köpekler tarafından ısırılıp yaralanan kişinin tazminat talebi karşısında idarenin hizmet kusuru dolayısıyla belediye ve valiliğin müteselsilen sorumlu olduğuna hükmedildi. Kararda, Anayasasının 125. Maddesine göre; idarenin, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlü olduğu belirtildi.
Kat maliki ve kiracının, 643 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20.maddesinde belirtilen ve anataşınmazın ‘aidat’ olarak adlandırdığımız ortak giderlerine katılma borcu vardır. Son dönemde sitelerde aidat rakamlarının fahiş miktarda artması üzerine, “Kiracılar aidata itiraz edebilir mi?” sorusu sıkça gündeme gelmektedir. Yargıtay tarafından verilen kararla, kiracıların da yüksek aidat bedellerine karşı dava açabileceği kabul edildi.
10.06.2024
07.06.2024
Yasal (kanuni) faiz oranı 1 Haziran itibariyle geçerli olmak üzere %9’dan %24’e yükseltildi. Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazetede yayımlandı.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konut kiralarında %25 sınırının devam etmeyeceğini açıkladı. Bakan Şimşek, artış sınırı öngören uygulamanın Temmuz ayında uzatılmasına yönelik çalışma olmadığını söyledi. Buna göre 1 Temmuz’dan itibaren yenilenecek konut kira kontratlarına 12 aylık TÜFE ortalamasına göre zam yapılacak.
06.06.2024
06.06.2024
 1  ...