• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler
Twitter/aogenc
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret196612
Üyelik Girişi

ANASAYFA

Kat mülkiyetine tabi olan binalarda, isteyen her kat malikinin ortak yerlerden olan çatıya kendi güneş enerji sistemi koydurması mümkün müdür? Toplumda genellikle kat malikleri arasında hukuki ihtilafa neden olan bu konu mahkemeleri de oldukça meşgul etmiş. Hatta Yargıtay kararlarına konu olmuş. Bakınız Yargıtay bu konuda ne diyor?
Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir kurumda taşeron firmada çalışan işçinin maaşı işveren tarafından düşürüldü. Bir süre düşük maaşla çalışan işçi mahkemeye başvurup, rızası dışında ücretinin düşürüldüğünü öne sürdü. Mahkeme davayı reddince devreye giren Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı. Dairenin verdiği kararda, işçinin rızası alınmadan ücretinin düşürülemeyeceğine dikkat çekildi.
27.09.2017
22.09.2017
Ara dinlenme 4857 sayılı İş Kanunu’nun 68 inci maddesinde düzenlenmiştir. Anılan hükümde ara dinlenme süresi, günlük çalışma süresine göre kademeli bir şekilde belirlenmiştir. Buna göre dört saat veya daha kısa süreli günlük çalışmalarda ara dinlenmesi en az on beş dakika, dört saatten fazla ve yedi buçuk saatten az çalışmalar için en az yarım saat ve günlük yedi buçuk saati aşan çalışmalar bakımından ise en az bir saat ara dinlenmesi verilmelidir.
Bugün İstanbul'da bir ilkokulda 1 kişinin öldüğü 2 kişinin yaralandığı servisçilerin çatışmasına dair haberi hemen hemen herkes görmüştür. Olayda servis şirketlerinden 7 kişi gözaltına alındı. Polisin yakalamaya çalıştığı 4 kişiden birisinin çocuğa cinsel istismar suçundan poliste kaydı olduğu ortaya çıktı. Silahların konuştuğu çatışma ortamı zaten başlı başına durumun vahametini gözler önüne seriyor. Bir kişinin öldüğü çatışma, servis kullanan çocukların güvenliğinden tutun da çocuklarımızı kimlere emanet ettiğimize kadar birçok soru işaretini akıllara getirdi ve tam da okulların açılması arifesinde velileri endişelendirdi.
17.09.2017
06.09.2017
Çocuğu olmayan evli bir çiftin boşanma davasında Yargıtay eşler açısından önemli bir karar verdi. Yargıtay 2.Hukuk Dairesi, çocukları olmadığı için kocasının tüp bebek tedavisi ısrarlarını reddeden kadını, evlilik birliğinin bozulmasında kusurlu buldu. Davacı kadın, tüp bebek tedavisine yanaşmadığı için kendisini sokakta bırakıp eve dönen ve bir daha arayıp sormayan kocası aleyhinde aile mahkemesinde boşanma davası açtı. Yerel mahkeme, karısını sokakta bırakıp bir daha da aramayan davalı kocayı ağır kusurlu bularak maddi tazminata mahkûm etti.
İş hayatında birçok işverenin daha az vergi ve sigorta ödemek amacıyla işçinin maaşını bordroda farklı göstermesi uygulamasıyla sıkça karşılaşılmaktadır. Çalışırken mecburiyetten uygulamaya boyun büken işçiler, bu hususu ancak işverenle aralarında hukuki bir problem çıktığında ileri sürebiliyor. İş davalarına konu olan ücret uyuşmazlıklarında gerçek rakamın mahkemelerce nasıl belirleneceğine dair, Yargıtay tarafından emsal bir karar verildi.
29.08.2017
18.08.2017
... 24 ...