• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu

ANASAYFA

Bugün İstanbul'da bir ilkokulda 1 kişinin öldüğü 2 kişinin yaralandığı servisçilerin çatışmasına dair haberi hemen hemen herkes görmüştür. Olayda servis şirketlerinden 7 kişi gözaltına alındı. Polisin yakalamaya çalıştığı 4 kişiden birisinin çocuğa cinsel istismar suçundan poliste kaydı olduğu ortaya çıktı. Silahların konuştuğu çatışma ortamı zaten başlı başına durumun vahametini gözler önüne seriyor. Bir kişinin öldüğü çatışma, servis kullanan çocukların güvenliğinden tutun da çocuklarımızı kimlere emanet ettiğimize kadar birçok soru işaretini akıllara getirdi ve tam da okulların açılması arifesinde velileri endişelendirdi.
06.09.2017
Çocuğu olmayan evli bir çiftin boşanma davasında Yargıtay eşler açısından önemli bir karar verdi. Yargıtay 2.Hukuk Dairesi, çocukları olmadığı için kocasının tüp bebek tedavisi ısrarlarını reddeden kadını, evlilik birliğinin bozulmasında kusurlu buldu. Davacı kadın, tüp bebek tedavisine yanaşmadığı için kendisini sokakta bırakıp eve dönen ve bir daha arayıp sormayan kocası aleyhinde aile mahkemesinde boşanma davası açtı. Yerel mahkeme, karısını sokakta bırakıp bir daha da aramayan davalı kocayı ağır kusurlu bularak maddi tazminata mahkûm etti.
29.08.2017
İş hayatında birçok işverenin daha az vergi ve sigorta ödemek amacıyla işçinin maaşını bordroda farklı göstermesi uygulamasıyla sıkça karşılaşılmaktadır. Çalışırken mecburiyetten uygulamaya boyun büken işçiler, bu hususu ancak işverenle aralarında hukuki bir problem çıktığında ileri sürebiliyor. İş davalarına konu olan ücret uyuşmazlıklarında gerçek rakamın mahkemelerce nasıl belirleneceğine dair, Yargıtay tarafından emsal bir karar verildi.
18.08.2017
Yargıtay, aldatılan kocanın boşanma davası neticesinde, kişilik hakları zedelendiği gerekçesiyle manevi tazminata hak kazanacağına hükmetti. Yargıtay 2.Hukuk Dairesi içtihatına konu olan olay Eskişehir’de yaşandı. Yerel mahkeme; kendisi işte ve nöbette iken karısı tarafından aldatılan kocanın manevi tazminat talebini yerinde görmeyerek reddetti. Mahkemenin hükmünü temyiz eden davacı koca, kendisinin kusursuz olduğunu iddia ederek manevi tazminat talebini yineledi.
11.08.2017
Son yapılan kanuni düzenlemeye kadar, karşılıksız çeklerle ilgili şikâyetler cumhuriyet savcılıklarına yapılıyordu. Fakat geçtiğimiz yıl 6728 sayılı Kanun m.63 ile 5941 sayılı Çek Kanunu m.5 değiştirilmiştir. Çek Kanunu’nun 5. maddesinde; karşılıksız çekte ceza sorumluluğuna, çek hesabı açma ve çek düzenleme yasağına yer verilmiştir. Çek Kanunu’nun eski 5. maddesinde, başvuru mercii cumhuriyet başsavcılıkları olarak gösterilmekte iken, 6728 sayılı Kanun m.63 ile yapılan değişiklikle şikâyet mercii olarak icra mahkemeleri gösterilmiştir. Yapılan değişiklik sonrasında karşılıksız çekle ilgili başvurular artık icra mahkemeleri tarafından kabul edilmeye başlanmıştır.
12.07.2017
Velâyet; kökeni itibariyle Arapça bir kelime olup, aile hukukunda henüz reşit olmamış çocuğun, anne-babasının hâkimiyeti altında bulunması anlamına gelir. Toplumda, çocuklu eşlerin boşanmaları halinde, çocuğun velâyetinin kime verileceği hususu çok tartışılmaktadır. Yaygın kanaat yaş olarak küçük çocuğun anneye verileceği şeklindedir. Hâlbuki eşler arasında ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hali gerçekleşmişse müşterek çocuğun velâyetinin kime verileceği hususunda hâkimin çok geniş takdir yetkisi olmasına rağmen birtakım hususlar göz önünde bulundurulmak zorundadır.
02.07.2017
... 18 ...
Hukukun Üstünlüğü
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.79717.8283
Euro9.23239.2693
Hava Durumu
Adalet Mülkün Temelidir
Twitter/aogenc

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret99444
Üyelik Girişi