• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/genchukukistanbul/
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
GENÇ HUKUK
KİRA ARTIŞ ORANI
VAKİTLER
ZİYARET SAYISI
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret238033
Avukatlara, Şüpheli İşlemi MASAK’a Bildirme Yükümlülüğü Getiriliyor

Avukatlara Şüpheli İşlemi MASAK’a Bildirme Yükümlülüğü Getiriliyor

Avukatlar, suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanun gereği MASAK’a bilgi verme yükümlüsü yapılıyor. AK Parti tarafından TBMM Başkanlığına sunulan yeni torba kanun teklifinde yer alan bir düzenleme ile, avukatlara, takip ettikleri işlerle ilgili şüpheli bir durum varsa MASAK’a bilgi verme yükümlülüğü getiriliyor.

 

Avukatlarla ilgili düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından bu yılın başında iptal edilmişti. AK Parti’nin teklifinde bu iptal gerekçelerinin dikkate alınarak yeniden düzenleme yapıldığı belirtiliyor. Yeni teklif yasalaşırsa, avukatlar, taşınmaz alım satımı, sınırlı aynî hak kurulması ve kaldırılması, şirket, vakıf ve dernek kurulması, birleştirilmesi ile bunların idaresi, devredilmesi ve tasfiyesi işlerine ilişkin finansal işlemlerin gerçekleştirilmesi, banka, menkul kıymet ve her türlü hesaplar ile bu hesaplarda yer alan varlıkların idaresi işleriyle sınırlı olmak üzere MASAK’a bilgi verme yükümlüsü haline getiriliyor. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda, aynı Kanunun 13. maddesi gereğince 50 bin Türk Lirası idari para cezası verilebilecek.

 

Avukatların, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 36. maddesi gereği sır saklama yükümlülüğü bulunuyor. Bahse konu düzenleme şu şekilde: “Madde 36 – Avukatların, kendilerine tevdi edilen veya gerek avukatlık görevi gerekse Türkiye Barolar Birliği ve barolar organlarındaki görevleri dolayısiyle öğrendikleri hususları açığa vurmaları yasaktır.” Yeni getirilecek düzenlemenin Avukatlık Kanunu ile çelişki oluşturacağı belirtiliyor.

  
105 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın