• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler
Twitter/aogenc
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret196615
Üyelik Girişi
2023 Eylül Enflasyonu ve Ekim Kira Artış Oranı Belli Oldu

Eylül ayı enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Eylül ayında aylık enflasyon yüzde 4,75 olurken, yıllık enflasyon yüzde 61,53 seviyesine çıktı. TÜFE'deki değişim bir önceki aya göre %4,75, bir önceki yılın Aralık ayına göre %49,86, bir önceki yılın aynı ayına göre %61,53 ve on iki aylık ortalamalara göre %55,30 olarak gerçekleşti.

 

İş Yeri Kiralarına En Fazla Yüzde 55,30 Oranında Zam Yapılabilecek

 

Eylül ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte Ekim ayında yenilecek iş yeri kira sözleşmelerinde yapılacak artış oranı da belirlendi. İş yerlerine yapılacak kira zammı oranı yüzde 55,30 oldu. Buna göre işyeri sahipleri kiracılarına yasal olarak en fazla yüzde 55,30 oranında zam yapabilecek.

 

Konutlarda kira artış oranı 2 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25 olacak.

 

Konut kiralarıyla ilgili daha evvel yapılan geçici yasal düzenleme gereği zam artış oranı 2024 yılı Temmuz ayına kadar %25 ile sınırlandırılmıştı. Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor. Borçlar Kanunu madde 344 hükmüne göre bu oranın üzerinde artış yapılması yasal olarak mümkün değil. Şayet bu oran aşılarak zam yapılırsa kiracının bu duruma hukuki yoldan itiraz etme hakkı bulunuyor.

 

  
19 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın