• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler
Twitter/aogenc
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret177356
Üyelik Girişi
2022 Haziran Ayı Kira Artış Oranı Açıklandı

2022 Mayıs Enflasyonu ve Haziran Ayı Kira Artış Oranı Açıklandı

 

TÜİK tarafından Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜFE'de 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %2,98 artış olurken, yıllık enflasyon yüzde 73,50'ye yükseldi. Enflasyon oranları bir önceki yılın Aralık ayına göre %35,64, bir önceki yılın aynı ayına göre %73,50 ve on iki aylık ortalamalara göre %39,33 artış gerçekleşti.

 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklanmasının ardından Haziran ayı kira artış oranı da belli oldu. Enflasyon (TÜFE) rakamlarının on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Haziran ayında yenilenecek kira sözleşmeleri için yüzde 39,33 olarak gerçekleşti.

 

Haziran’da Kiralara En Fazla Yüzde 39,33 Zam Yapılabilecek

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, son 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 39,33 olarak artış gösterdi. Buna göre konut veya işyeri sahipleri kiracılarına Haziran ayında yenilenecek sözleşmeler için yasal olarak en fazla yüzde 39,33 oranında zam yapabilecek. Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor. Borçlar Kanunu madde 344 hükmüne göre bu oranın üzerinde artış yapılması yasal olarak mümkün değil. Şayet bu oran aşılarak zam yapılırsa kiracının bu duruma hukuki yoldan itiraz etme hakkı bulunuyor.

  
255 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın