• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler
Twitter/aogenc
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam165
Toplam Ziyaret168120
Üyelik Girişi
2022 Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Açıklandı

TÜİK tarafından Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜFE'de 2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %7,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre %31,71, bir önceki yılın aynı ayına göre %69,97 ve on iki aylık ortalamalara göre %34,46 artış gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklanmasının ardından Mayıs ayı kira artış oranı da belli oldu. Enflasyon (TÜFE) rakamlarının on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Mayıs ayında yenilenecek kira sözleşmeleri için yüzde 34,46 olarak gerçekleşti.

Mayıs’ta Kiralara En Fazla Yüzde 34,46 Zam Yapılabilecek

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, son 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 34,46 olarak artış gösterdi. Buna göre konut veya işyeri sahipleri kiracılarına Mayıs ayında yenilenecek sözleşmeler için yasal olarak en fazla yüzde 34,46 oranında zam yapabilecek. Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor. Borçlar Kanunu madde 344 hükmüne göre bu oranın üzerinde artış yapılması yasal olarak mümkün değil. Şayet bu oran aşılarak zam yapılırsa kiracının bu duruma hukuki yoldan itiraz etme hakkı bulunuyor.

  
266 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın