• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler
Twitter/aogenc
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret142465
Üyelik Girişi
2022 Mart Ayı Kira Artış Oranı Açıklandı

Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı. Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından Şubat ayı enflasyon rakamının açıklanmasıyla Mart ayı kira artış oranı da belli oldu. Enflasyon şubat ayında yüzde 16,45 artış gösterdi. Enflasyon (TÜFE) rakamlarının on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı 2022 Mart dönemi için yüzde 25,98 olarak gerçekleşti.

 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ise, TÜFE 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 4,81 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,44 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 25,98 artış gerçekleşmiş oldu.

 

Mart’ta Kiralara En Fazla Yüzde 25,98 Zam Yapılabilecek

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, son 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 25,98 olarak artış gösterdi. Buna göre konut veya işyeri sahipleri kiracılarına Mart ayında yenilenecek sözleşmeler için yasal olarak en fazla yüzde 25,98 oranında zam yapabilecek. Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor. Bu oranın üzerinde artış yapılması yasal olarak mümkün değil. Şayet bu oran aşılarak zam yapılırsa kiracının bu duruma hukuki yoldan itiraz etme hakkı bulunuyor.

 

 

  
8 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın