• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler
Twitter/aogenc
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam151
Toplam Ziyaret177499
Üyelik Girişi
2022 Şubat Ayı Kira Artış Oranı Açıklandı

Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon Ocak ayında yüzde 11,10 artarken yıllık bazda yüzde 48,69 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklanmasının ardından Şubat ayı kira artış oranı da belli oldu. Enflasyon (TÜFE) rakamlarının on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Şubat ayı için yüzde 22,58 olarak gerçekleşti.

 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ise, TÜFE 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 11,10 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,69 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 22,58 artış gerçekleşmiş oldu.

 

Şubat’ta Kiralara En Fazla Yüzde 22,58 Zam Yapılabilecek

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, son 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 22,58 olarak artış gösterdi. Buna göre konut veya işyeri sahipleri kiracılarına Şubat ayında yenilenecek sözleşmeler için yasal olarak en fazla yüzde 22,58 oranında zam yapabilecek. Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor. Bu oranın üzerinde artış yapılması yasal olarak mümkün değil. Şayet bu oran aşılarak zam yapılırsa kiracının bu duruma hukuki yoldan itiraz etme hakkı bulunuyor.

  
192 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın