• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler
Twitter/aogenc
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret177354
Üyelik Girişi
Yabancı Yatırımcıların Türk Vatandaşlığına Geçiş Şartlarında DeğişiklikGayrimenkul alımı ve yatırım yaparak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığa geçişte yapılan değişiklikle Türk Lirası düzenlemesi getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre; yabancıya gayrimenkul satışından elde edilecek döviz cinsi meblağ, bir banka aracılığıyla Merkez Bankası'na satılıp Türk Lirasına (TL) dönüştürülecek. Yabancıların yatırım için bankada tutma zorunluluğunda olduğu miktar da yine TL'ye çevrilerek mevduatta tutulacak.

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan, 'Türk Vatandaşlığı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'e göre; yabancı uyruklu yatırımcıların Türk vatandaşlığına geçiş şartlarında değişikliğe gidildi. Merkez Bankasının Sermaye Hareketleri Genelgesinin 13üncü Maddesi, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına Yapılacak Döviz Satışına İlişkin Uygulama Talimatları ile yabancıların alıcı olduğu işlemlerde Merkez Bankasına döviz bozdurma zorunluluğu getirildi. Gerek gayrimenkul alımı suretiyle vatandaşlık edinimi gerekse de vatandaşlığa konu olmayacak satın almalarda, alıcının yabancı olması hallerinde ilk önce dövizin Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankaya aktarılması ve daha sonra ilgili banka tarafından da Merkez Bankasına bozdurulması zorunlu hale getirildi. 

Yapılan yeni düzenleme ile ilgili yayınlanan Genelge’ye göre yabancılar taşınmaz alım işlemlerinde öncelikle dövizlerini banka aracılığıyla Merkez Bankasına satarak, sonrasında banka tarafından düzenlenen Döviz Alım Belgesi’ni tapu müdürlüğüne sunması gerekecektir.

Bu uygulama 24 Ocak 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olup yabancı gerçek kişilerce satın alma yoluyla taşınmaz edinimlerinde döviz alım belgesi ibrazı zorunludur. 24 Ocak 2022 tarihinden önce Tapu Müdürlüğüne başvurusu gerçekleşip de Tapu Müdürlüğünce işleme alınmış başvurular için bu genelge hükümleri uygulanmayacak, başvurusu sırasındaki mevcut mevzuata göre işlemler tamamlanacaktır.

Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’teki değişiklik kapsamında 250 bin dolar karşılığında yapılan ödemeler döviz cinsinden Türkiye’deki herhangi bir bankaya yatırılırken, bankalar bu parayı döviz cinsinden Merkez Bankası’na satacak. Değişikliğin Merkez Bankası'nın rezervlerine olumlu katkı yapması bekleniyor. Yönetmelik değişikliği ile vatandaşlık kazanma başvurularıyla ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulabilecek. Vatandaşlık kazanmak için belirtilen kapsam ve tutarda yatırım şartlarının sağlanıp sağlanmadığının tespitinde uygulanacak usul ve esaslar, tespiti yapan kurum tarafından belirlenecek.

Yatırım Yolu İle Vatandaşlık Şartları

En az 500 bin Amerikan Doları tutarında sabit sermaye yatırımı yapmak.

En az 250 bin Amerikan Doları tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın almak.

En az 50 kişilik istihdam oluşturmak.

En az 500 bin Amerikan Doları mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırmak.

En az 500 bin Amerikan Doları devlet borçlanma araçlarını 3 yıl tutmak şartıyla satın almak..

En az 500 bin Amerikan Doları gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az üç yıl elinde tutma şartıyla satın almak.

  
291 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın