• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler
Twitter/aogenc
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret177350
Üyelik Girişi
Yargıtay, Yapay Zekâ Sistemine Geçiyor

Yargıtay’ın, Avrupa Konseyi ile ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında geliştirilen yapay zekâ tabanlı sistemin sonuna gelindi. Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 2023 yılı başında Yargıtay’ın yapay zekâ tabanlı sisteme geçeceğini açıkladı.

 

‘Yargıtay’ın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında geliştirilen yapay zeka tabanlı bir sistemin, karar alma mekanizması olarak işlemeyeceği, ancak vatandaşların ve avukatların herhangi bir konuda dava açmadan önce emsal kararları inceleyerek açacakları dava hakkında öngörüde bulunmalarını sağlamasına yardımcı olacağı düşünülüyor. Yargıtay Başkanı Akarca, “Bu sistem oturursa ilgili vatandaş ya da avukat hukuk davalarında, bu verileri ve delillerini girmek suretiyle davayı kazanma olasılığını görerek, belki buna göre dava açacak ya da açmayacak” dedi. Başkan Akarca, “Veri tabanı olarak yapay zekâyı kullanacağız. Yapay Zekâ sistemine tasnif ettiğimiz kararları okutacağız. Modellemelerini öğreteceğiz. Yapay zekâda buna uygun şekilde kullanıcıların bireysel özelliklerine göre önem sırasına göre tasnif edilecek. Emsal bir karar ise kamuoyuna sunulacak. Bu modeli geliştireceğiz. Öngörümüz eğitimler dahil 1 yılın sonunda bunun faaliyete geçmesidir. 2023 başı gibi. Bu sistem oturursa ilgili vatandaş ya da avukat hukuk davalarında, bu verileri ve delillerini girmek suretiyle davayı kazanma olasılığını görerek, belki buna göre dava açacak ya da açmayacak. Lüzumsuz yargılama masrafı yapılmayacak, yargı, vatandaşlarımız zaman kaybetmeyecek. Tabii ki sonuçta kararı verecek olan hâkimler, bundan hepimizin istifade etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Yüksek Mahkeme Yargıtay’ın tüm kararları 2015 yılından beri kamunun erişimine açık. Yeni yapay zeka sistemi sayesinde ilgi ve önem derecesine göre emsal ve güncel kararların listelenmesi mümkün hale gelecek. Böylece kullanıcıların arama yaptığı konulardaki emsal kararların ve yasa değişikliği sonrası çıkan kararların öncelikli olarak kullanıcıya sunulması planlanıyor.

 

  
217 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın