• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler
Twitter/aogenc
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret142466
Üyelik Girişi
İcradan Çocuk Teslimine Son

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilen düzenlemeyle getirilen değişikliklerin hayatımıza girdiği ve kamuoyunda 5’inci Yargı Paketi olarak adlandırılan kanun teklifi ile icradan çocuk teslimi tarihe karışıyor. Pakette ayrıca mahkumların Kovid izninin 31 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatılabilmesi ve borçluların haczedilen mallarının kendileri tarafından rızaen satışı hakkında düzenlemeler bulunuyor. 

 

İcradan Çocuk Teslimine Son

Paketteki en önemli başlık icradan çocuk teslimini değiştiren hüküm. Yeni düzenlemeyle, boşanmış ebeveynlerin çocuklarının icra yoluyla anne ya da babasıyla görüştürülmesi uygulaması son buluyor. Çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair aile mahkemelerince verilen ilam veya tedbir kararları, çocuğun üstün yararı esas alınarak, Adalet Bakanlığınca kurulan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerince yerine getirilecek. Çocuk teslimine dair ilam ya da tedbir kararlarının yerine getirilmesine ilişkin teslim emrine aykırı hareket edenler ile emrin gereğinin yerine getirilmesini engelleyenler üç aya kadar disiplin hapsi ile cezalandırılabilecek. Velayeti elinde bulunduran ama çocuğu göstermeyen anne ya da babadan velayet alınabilecek.

 

Mahkumların Kovid İzni Uzatıldı

Kabul edilen pakette, 15 Nisan 2020'den beri kovid-19 izninden yararlandırılarak, cezalarını evlerinde çeken mahkumlara da müjde geldi. 30 Kasım'da süresi dolan ve 'Kovid-19 izni' nedeniyle infazlarını evde geçirenlerle ilgili yeni düzenlemeye göre; salgın sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlülerin bu kapsamdaki izin süresi 31 Mayıs 2022'ye kadar uzatılabilecek.

 

Borçlu, Haczedilen Malını Kendisi Satabilecek

Düzenlemedeki diğer önemli bir değişiklik de borçlulara yönelik getirilen ve haczedilen mallarını satma imkanı veren hüküm. İcra İflas Kanunu'nda yapılan değişiklikle; icra sisteminde fiziki ortamda satış usulü kaldırılıyor, elektronik ortamda satış imkanı getiriliyor. Alacaklı veya borçlu, hacizden itibaren bir yıl içinde haczolunan malın satışını isteyebilecek. Yeni düzenlemeyle borçlu, kıymet takdirinin tebliğinden itibaren 7 gün içinde haczedilen malının rızaen satışı için kendisine yetki verilmesini talep edebilecek. Haczedilen malların elektronik ortamda satışına ilişkin hükümlerin uygulanmasına, Adalet Bakanlığınca belirlenen il veya ilçelerde, buna ilişkin yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başlanacak ve en geç bir yılın sonunda ülke genelinde uygulamaya geçilecek.

 

 

AV. ALPER OSMAN GENÇ

  
121 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın