• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
Çalışan Anneye Bakıcı Parası Desteği

Yapılacak düzenlemeyle çalışan ve çalıştığı için kendi bebeğine bakamayan annelere devlet tarafından maddi destek sağlanacak. Bu çerçevede Sosyal Güvenlik Kurumunca Avrupa Birliği destekli "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" önümüzdeki günlerde uygulamaya konulacak. İlk etapta Ankara, İstanbul ve İzmir'de 0-24 aylık çocuk sahibi sigortalı annelerin yararlanabileceği projeyle, 3 bin 700 anneye, sertifikalı bakıcılara aktarılmak üzere her ay 1.300 lira destek sağlanacak. Bu kapsamdaki bakıcıların çocuk bakımı kursu eğitimini tamamlamış ve sertifikalarını almış olma şartı aranacak. Proje kapsamında ayrıca eğitimini tamamlamış yaklaşık 6 bin bakıcıya da tek seferlik 1.300 lira destek verilecek.

 

"Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"nden faydalanmak için gerekli kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Çalışan annenin sigortalı ve tam zamanlı olarak çalışıyor olması gereklidir. 

2-Bakılacak çocuğun yaşının 0-24 ay arasında olma şartı vardır. 

3-Tutulacak bakıcının İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifikalı olma şartı aranmaktadır. 

4-Projeden yararlanmak için Ankara, İstanbul veya İzmir’de ikamet şartı vardır. 

 

Program kapsamında hem sigortalı çalışan anneler hem de sertifikası olan çocuk bakıcısı kadınlar mali yönden desteklenmiş olacak. Projeyle ilgili basına bilgi veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Projemize, Ankara, İstanbul ve İzmir'de çocuğuyla birlikte ikamet eden, sigortalı işçi statüsünde tam zamanlı çalışan, 0-24 aylık çocuğu olan ve 0-36 ay çocuk bakımını kapsayan eğitim aldığını diplomayla veya İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika ile ispatlayan bakıcı istihdam eden anneler başvurabilecek. Çalışan anne desteği kapsamında aylık yaklaşık 1300 lira (200 avro), engelli çocuğu olan annelere ise aylık 1625 lira (250 avro) civarında mali destek sağlanacak. Bu destek anneler üzerinden belgeli bakıcılara aktarılacak. Proje desteği 3 yıl devam edecek” dedi. 

 

'Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır' sloganıyla yürütülen projeye başvurular internet üzerinden (www.sgkegitimlibakici.org) e-devlet şifresi ile yapılabilecek. Kesin kayıtlar 26 Kasım 2019 tarihinde alınacak.

 

Av. Alper Osman Genç - İstanbul Barosu – avukatalpergenc@gmail.com

  
303 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hukukun Üstünlüğü
Takvim
Adalet Mülkün Temelidir
Twitter/aogenc

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret91568
Üyelik Girişi