• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
www.genchukuk.info
Saat
Takvim
Çapraz Kurlar
Twitter/aogenc
Kış Lastiği Takmayana 625 Lira Ceza

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2019’da başlayacak. Kış lastiği zorunluluğu uygulaması kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı tespit edilen araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.


  

Türkiye genelinde kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2019 tarihi itibarıyla başlayacak. Kanuni düzenlemeye göre, ticari ve uzun yol araçlarının yanı sıra şehirler arası yolculuk yapan araçların da kış lastiği takması zorunlu. 

 

1 Nisan 2020’de sona erecek uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere, 625 lira ceza kesilecek. Hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle ilgili sorunsuz seyahat için, tüm araçlarda kullanılması tavsiye ediliyor. Kış lastikleri; 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç, muhtemel trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için, alınan lastiğe de dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Erkoç “Kazaların sebeplerinin başında, lastikler gelmektedir. Bu sebeple herkesin bu konuda hassas davranmalarını istiyoruz. Kışlık ya da yazlık lastik alınırken tarihine de mutlaka bakılmalı. Çünkü lastiğin hiç kullanılmasa dahi, belli bir raf ömrü vardır. Bekletilmiş, ömrü dolmuş lastikler özelliğini kaybeder, balans da tutmaz” uyarısında bulundu.

 

Kaynak: Türkiye Gazetesi

  
174 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Adalet Mülkün Temelidir
Hukukun Üstünlüğü
Vakitler
Genç Hukuk
Flag Counter
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret80111