• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Saat
Vakitler
Adalet Mülkün Temelidir
Twitter/aogenc
Avukatlara Yeşil Pasaport Hakkı Yasalaştı

Hükümet tarafından hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda düzenlemeler içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Bu kapsamda Baroya kayıtlı, en az 15 yıllık kıdemi olan avukatlar yeşil pasaport alabilecek. 

 

Peki Avukatların yeşil pasaport alabilmesi gerekli kriterleri neler? 

Bunun için yeşil pasaport talebinde bulunan avukatın baro levhasına kayıtlı ve en az 15 yıllık kıdemi olması gerekiyor. Ayrıca başvuruda bulunan avukatların haklarında, 'Türk Ceza Kanunu'nda belirtilen suçlar ile 'Terörle Mücadele Kanunu' kapsamına giren suçlardan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması şartı aranıyor. 

 

Yeşil Pasaport Nedir?

5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda “Hususi Damgalı Pasaport” olarak ifade edilen ve 160 ülkeye vizesiz seyahat kolaylığı sağlayan yeşil pasaport, devlette çalışan 1., 2. ve 3. derece memurlara, il ve ilçe belediye başkanlarına belli miktarın üzerinde ihracat yapan iş adamları ile bunları eş ve 25 yaşına kadar olan çocukları ile emeklilerine veriliyor. Milletlerarası kuruluşlarda çalışanlar ile Türk Hava Kurumu ve Türk Kızılay görevlileri de bu pasaportu alabiliyor.

 

Diğer Meslek Mensupları da Yeşil Pasaport İstiyor

Bu arada Sözcü Gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre, Yargı reformu kanunu ile meslekte 15 yılını dolduran avukatlara yeşil pasaport hakkı verilince diğer meslek grupları da yeşil pasaport için sıraya girdi. Doktorlar, mali müşavirler, muhtarlar, eczacılar, noterler, bekçiler ve turist rehberleri de yasada değişiklik yapılıp, kendilerine de yeşil pasaport verilmesini istediler. Bu meslek gruplarının da yeşil pasaport hakkından yararlanması için TBMM'ye çok sayıda kanun teklifi verildi.

 

  
220 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hukukun Üstünlüğü
Hukukçular Derneği
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret82840
Genç Hukuk
Flag Counter