• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Saat
Vakitler
Adalet Mülkün Temelidir
Twitter/aogenc
AVM, otoparkındaki hırsızlıktan sorumlu…

İstanbul'da bir AVM'nin otoparkına bıraktığı otomobilin bagajından 130 bin TL'si çalınan iş adamı Serdar A. gerekli güvenlik önlemi almadığı gerekçesiyle AVM'ye açtığı maddi tazminat davasını kazandı. 

 

Mahkeme otoparkta herhangi bir güvenlik görevlisinin bulunmaması, kamera sisteminin olmamasından olaya müdahale edememeleri nedeniyle AVM yönetimini, AVM işletmesini ve güvenlik şirketini kusurlu buldu. Mahkeme Serdar A.'ya çalınan paranın 97 bin 500 TL'si ve kırılan cam bedeli olarak 100 TL olmak üzere toplam 97 bin 600 TL maddi tazminatı faiziyle ödemelerine karar verdi.

 

İstanbul’da yaşayan iş adamı Serdar A, 21 Haziran 2013’te Küçükbakkalköy’de bulunan dairesini 270 bin TL’ye sattı. Ardından parasının bir kısmını altına çevirmek istedi. Güvenli olur düşüncesiyle yakındaki bir alışveriş merkezine gitti. Aracını AVM otoparkına park eden şahıs, paranın 140 bin lirasını yanına alıp geri kalanını bagaja bıraktı. Yaklaşık 20 dakika sonra geri döndüğünde aracının sol arka kapı camının kırık olduğunu ve bagajın açılarak paranın çalındığını gördü. Serdar A, olaydan AVM yönetimini ve güvenlik firmasını sorumlu tutarak İstanbul Anadolu Tüketici Mahkemesinde dava açtı. Şahıs, çalınan 130 bin TL ve kırılan otomobil camı için 100 TL olmak üzere 130 bin 100 TL maddi, 50 bin TL de manevi tazminat ödenmesini istedi. AVM yönetimi, Serdar A’nın bagajda bıraktığı yüksek değerdeki parayı kendilerine bildirmediğini ve olaydan sorumlu olmadıklarını söyledi. Mahkeme dava dosyasını bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi yaptığı incelemede Serdar A’yı yüzde 25, AVM işletmesini, yönetimini ve güvenlik şirketini de yüzde 75 kusurlu buldu. Manevi tazminatı, şartların oluşmadığı gerekçesiyle reddeden mahkeme, 97 bin 500 TL ve kırılan cam için de 100 TL olmak üzere toplam 97 bin 600 TL maddi tazminatın faiziyle ödenmesine hükmetti. Mahkeme, gerekçeli kararında AVM’nin, ziyaretçilerinin can, mal, hırsızlık eylemi, çevre güvenliği, otopark ve bunun gibi yerlerde önleyici, caydırıcı tedbirler alması gerektiğine dikkat çekti.

 

Kaynak: Türkiye Gazetesi

  
215 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hukukun Üstünlüğü
Hukukçular Derneği
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret85533
Genç Hukuk
Flag Counter