• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
www.genchukuk.info
Saat
Takvim
Çapraz Kurlar
Twitter/aogenc
Çalışanların Tazminatlarından Kesilen Gelir Vergisi İadesi

Konuyla ilgili olarak 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan değişiklik 30 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yüyürlüğe girdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yasalaşan yeni düzenlemeye göre, işten ayrılırken aldığı tazminattan gelir vergisi kesilenler için herhangi bir yargı yoluna başvurmadan vergi iadesi alınması mümkün hale getirildi. Düzenlemede 27/3/2018 tarihi esas alındı. Bu tarihten önceki beş yıl içinde karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar üzerinden kesilen gelir vergilerinin çalışanlara geri iade edilmesi hüküm altına alındı. Peki geri ödemeler nasıl alınacak? Bunun için, kanun kapsamında kalan çalışanların beş yıl içinde ilgili vergi dairesine başvurması gerekiyor. Vergi iadesinde faiz uygulanmayacak. Hangi tarihte ödenmiş olursa olsun, ödendiği tarihteki vergi tutarı, faizsiz olarak çalışana iade edilecek.

Kimler vergi iadesi alacak?

27 Mart 2018 tarihinden önce işverenle anlaşıp ikale adı verilen sözleşmeyi imzalayarak, kıdem, iş kaybı, iş sonu veya iş güvencesi adı altında aldıkları tazminatlar, prim gibi ek ödemeler veya yardımlar üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılan çalışanlar, kesilen bu vergileri geri iade alabilecek. Yeni düzenleme 27 Mart 2018 tarihinden önceki 5 yıl içinde işinden ayrılıp da tazminat alanları kapsıyor. İade alabilmek için daha önce bu hususta dava açmamış olmak ve eğer açılmış dava varsa bunlardan da vazgeçmek gerekiyor.

Vergi iadesi için nereye ve ne zaman başvurmak gerekiyor? 

Kanun kapsamında olan kişilerin, önceki işverenle anlaşıp, ikale sözleşmesini imzaladıkları, kıdem tazminatlarını aldıkları ve gelir vergisinin kesildiği tarihten itibaren 5 yıl içinde ilgili vergi dairelerine başvurmaları gerekiyor. Vergi iadesi başvurusu işverenin muhtasar vergi yönünden mükellefi olduğu vergi dairesine yapılacak. Bunun için yazılacak kısa bir dilekçe yeterli olacaktır. Dilekçede gelir vergisi kesintisinin iadesi talebinin yanı sıra işçinin kendisine ve işverene ait bilgilerin de yer alması lazımdır.Başvurular internet üzerinden de gerçekleştirilebilecek.İsteyenler dilekçelerini İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden elektronik ortamdan ulaştırabilecek. 

İade için hangi belgeler gerekli?

Vergi iadesi başvurusunda bulunacakların, dilekçenin yanı sıra ayrıca kesintiyi yapmakla sorumlu olan işverenden temin edecekleri karşılıklı sonlandırma sözleşmesi (ikale sözleşmesi), iş akdinin sonlandırılmasına ilişkin belge, söz konusu sözleşmeye dayanarak yapılan ödemelere ilişkin kesinti tutarlarının yerladığı ücret bordrosu ve iade talebinin avukat tarafından yapılması halinde vekaletname de vermeleri gerekiyor. Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın (www.gib.gov.tr) sitesinden dilekçe örneğine ulaşılabilir. 

Av. Alper Osman Genç – avukatalpergenc@gmail.com

 

  
152 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Adalet Mülkün Temelidir
Hukukun Üstünlüğü
Vakitler
Genç Hukuk
Flag Counter
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret72046