• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
Eşlerin Birbirine Hakareti Boşanma Sebebidir

Evlilik içerisinde yapılan kimi davranışlar boşanmayı getirebilmektedir. Eşlerin birbirlerine hakaret etmeleri de evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle boşanma davasında duygusal şiddete yönelik bir davranış olduğundan boşanmayı gerektiren davranışlar arasında görülmektedir. 

 

İster kadın, ister erkek olsun eşlerin biri tarafından diğerine karşı yapılan onur kırıcı, aşağılayıcı ve küçük düşürücü sözler hakaret kapsamında değerlendirilir. Hakaret olarak nitelenen sözlerin içeriğinin ne olduğu, hangi ortamlarda, hangi zamanlarda söylendiği önem arzeder. Hakaret fiilinin boşanma hükmüne esas alınabilmesi için davada usulüne uygun şekilde hakaret vakıasına dayanılmış olması gerekir. 

 

Boşanmaya konu olan ve hakaret unsuruna dayalı davalarda genellikle eşlerin birbirlerine “şerefsiz, kavat, sen erkek değilsin, pezevenk” şeklinde hakaret ettikleri görülmektedir. 

 

Hakaret Olgusunun İspatı 

Evlilikte hakaret boşanma sebebine dayanarak açılan boşanma davalarında, davayı açan kişinin hakaret olgusunu ispat etmesi gerekir. Bu şekildeki hakaret olgusu tanık anlatımlarıyla ispat edilebilecği gibi, ceza mahkemesi karaı ile de kanıtlanabilir. Dava sırasında dinlenen tanıkların akraba olması tanıklığın değerine zarar vermez. Hakaret telefon ile yapılmışsa telefonda konuşan kişinin veya mesaj yoluyla yapılmışsa mesajı yollayanın belirlenmesi gerekli olacaktır. Bu şekilde SMS veya Whatsapp yoluyla yapılan hakaretler de yollayanın belirlenmesi şartıyla hükme esas alınabilecekir. 

 

Hakaretin Nafaka ve Tazminata Etkisi

Evlilikte hakaret boşanma sebebi olarak gösterilerek açılan boşanma davalarında, hakaret eden kişi daha fazla kusurludur. Kusur durumu, tazminat, nafaka, mal paylaşımı gibi konuları direk olarak etkileyeceğinden hakarete ilişkin ispatların doğru bir şekilde yapılması davayı açacak kişiye mutlak bir avantaj sağlayacaktır. Nitekim geçtiğimiz günlerde Yargıtay incelemesine konu olan bir davada, eşine ‘Sen erkek misin, salak’ diyen kadın, sözlerinin hakaret unsuru taşıması dolayısıyla kusurlu bulunarak nafaka hakkının olmadığna hükmedildi. 

 

Eşlerin Eşit Kusurlu Olması 

Eşlerden birirnin fiziksel şiddetine karşılık diğer eş hakaret etmişse bu durumda eşler eşit kusurlu sayılır. Bir eşin hakaretlerine karşılık evlilik birliğinin kendine yüklediği sorumlulukları yerine getirmeyen diğer eş de eşit kusurlu sayılır. 

 

Av. Alper Osman Genç – avukatalpergenc@gmail.com

  
344 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hukukun Üstünlüğü
Takvim
Adalet Mülkün Temelidir
Twitter/aogenc

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret91570
Üyelik Girişi