• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
www.genchukuk.info
Saat
Takvim
Çapraz Kurlar
Twitter/aogenc
Yeni Nafaka Düzenlemesi Şekilleniyor: ‘Ne kadar evlilik o kadar nafaka’

Hükümetin 100 günlük eylem planındaki adil bir nafaka ödeme sistemi kurulması hedefi için formül arayışı devam ederken yapılan çalışmalarda evli kalma süresini baz alan yeni düzenleme şekillenmeye başladı. 

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Çalışması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ‘süresiz yoksulluk nafakası’ ile ilgili gelen şikâyetler üzerine Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin mevzuatlarını inceledi. Bakanlık bu incelemeler sonrasında “Bu ülkelerde süreyle ilgili en önemli kıstas, evlilik süresinin uzunluğu olarak göze çarpmaktadır. Kısa süreli evliliklerde bu nafaka sınırlanmakta, genellikle evlilik süresi kadar olmaktadır” sonucuna vardı.

 

Bakanlığın yaptığı çalışmada, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ve diğer gelişmiş ülkelerde yoksulluk nafakası uygulamalarında süreyle ilgili en önemli kıstasın, evlilik süresinin uzunluğu olarak göze çarptığı dikkati çekti. Kısa süreli evliliklerde nafakanın genellikle evlilik süresine göre hükmedildiği görüldü. Yapılan açıklamada, ‘Avrupa Aile Hukuku Komisyonu'nca (CEFL) benimsenen ve AB ülkelerinin yasal düzenlemelerinde belirleyici olan prensiplere göre nafaka kararı verilirken aşağıdaki olgular dikkate alınmaktadır: Eşlerin iş durumu, yaş ve sağlık durumu, çocukların bakımı, evlilik sürecindeki görev dağılımı, evliliğin süresi, evlilik esnasındaki yaşam ilişkileri, yeni bir evlilik veya daimi yaşam ortaklığının varlığı' ifsdelerine yer verildi. 

 

Adalet Bakanlığının Çalışması

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan nafaka hesaplaması çalışmasında da Meclis Boşanma Komisyonu'ndan gelen öneriler dikkate alındı. Bu çalışmada nafakanın ömür boyu değil, "evde kalma süreci, çocuk olup olmaması, boşanan kadının yaşı, gelir durumu, kusur durumu" dikkate alınarak hesaplanması seçeneği ön plana çıktı. Nafaka hesaplanmasında boşanan çiftlerin bu koşulları hangi oranda taşıdığı etkili olacak. Mahkeme bu kriterlere tek tek bakarak 5 yıl ya da daha uzun yıllar nafaka ödenmesine karar verebilecek. Mahkeme boşanmada kadının kusurunun yüksek olduğunu belirlemesi durumunda nafaka verilmemesine de karar verebilecek. Evlilik süresi, çocuk, kadının ekonomik durumu, yaşı nafaka miktarı ve süresinde önemli bir unsur olacak. Yaşı ileri olan kadınlarda kusur durumu yüksek de olsa nafaka verilecek.

 

Bu arada Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, süresiz nafakanın kaldırılıp 1-5 yıl süre ve tavan konulmasını, tazminat gibi nafakanın da az kusurlu ya da kusursuz eşe verilmesini önerdi. Gençcan, “Bir gün evli kalan bir eşe süresiz olarak nafaka bağlanmasının akla ve vicdana sığar bir tarafı yoktur” dedi. 

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığının nafaka gündemiyle yaptığı toplantılardan sonra adli sistemde yer alan uygulayıcılarla da toplanılması ve çalışma olgunlaştıktan sonra yasa teklifi olarak Meclis'e sunulması planlanıyor.

 

Kaynak: Hürriyet, Vatan, Hukuki Haber

  
169 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Adalet Mülkün Temelidir
Hukukun Üstünlüğü
Vakitler
Genç Hukuk
Flag Counter
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret69492