• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
www.genchukuk.info
Saat
Takvim
Çapraz Kurlar
Twitter/aogenc
Bedelli Askerlikte Çalışanların ve Öğrencilerin İzin Durumu

Askerlik çağına gelmiş binlerce gencin merakla beklediği bedelli askerlik teklifi geçtiğimiz haftalarda Meclis'te kabul edilerek kanunlaştı. Buna göre 25 yaşını dolduranlar 15 bin lira ödeyerek askerlik görevini yerine getirmiş sayılacak. 

 

İşçiler ve Memurlar Ücretsiz İzinli, Öğrenciler İdari İzinli Sayılacak 

Düzenleme, 21 günlük temel askerlik eğitimini zorunlu tuttuğu için çalışanların ve öğrencilerin kafasında nasıl izin alabilecekleri soruları oluştu. Bunla ilgili de çalışma yapılarak, bedelli askerlik başvurusu yapacak çalışanların 21 günlük temel askerlik eğitimini boyunca ücretsiz/aylıksız izinli sayılacakları ve döndüklerinde işlerine kaldıkları yerden devam edebilecekleri hükme bağlandı. Yüksek Öğrenim Kurumu da, bedelli askerlikle silah altına alınacak üniversite öğrencilerinin temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılmalarına karar verdi. Yasal düzenlemeyle çalışanların ve öğrencilerin hak kaybı yaşamaması için gerekli tedbirler alınmış durumda.

 

Çalışanların Hak Kaybı Yok

Bedelli askerlik başvurusu yapan işçiler, kendilerine tebliğ edilen ve bedelli askerlik temel eğitimini yapacakları birliklerine teslim olmaları gereken tarihi içeren belgeyi işverene vererek ücretsiz izin alabilecekler. İşverenler, bedelli askerliğe gidecek çalışanlarının getirdiği belgeyi aldıktan sonra onları ücretsiz izne ayırmak zorundadır. Bedelli askere gidiyor diye işçisini işten çıkarma hakkı yoktur. Çalışan döndüğünde de kendisini tekrar işe başlatması gerekiyor. Bedelli askere giden memurun izni de amiri tarafından onaylanmak zorunda. Bedelliye giden memur 28 gün sonra görevine aynı şartlarda ve kaldığı yerden devam edecek.

 

Öğrencilerin Durumu

Bedelli askerliğe başvurarak 21 günlük temel askerlik eğitimi maksadıyla silah altına alınacak yükseköğretim öğrencileri temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılacak. Öğrencilere, aldıkları temel askerlik eğitiminin ara sınav, vize veya yıl sonu final sınavlarına rastlaması durumunda mazeret sınav hakkı verilecek. Bu konuda mağduriyet yaşanmaması için üniversitelerce gerekli tedbirlerin alınmasına kararlaştırıldı.

 

Rekor Başvuru

Bu arada bedelli askerlik için üç aylık sürenin ilk haftasında yapılan başvuruların sayısı yaklaşık 300 bini buldu. Uzmanlar toplam rakamın 400 binin üzerine çıkmasını bekliyor. Askerlik şubeleri ve internet yoluyla başvurularını yapan yükümlülerin celp planlaması Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak. 

 

Av. Alper Osman Genç – İstanbul Barosu

avukatalpergenc@gmail.com

  
435 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Adalet Mülkün Temelidir
Hukukun Üstünlüğü
Vakitler
Genç Hukuk
Flag Counter
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret75856