• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler
Twitter/aogenc
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret110386
Üyelik Girişi

TAPUDA PARMAK İZİ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, tapu işlemlerinde parmak izi uygulamasını başlatacaklarını ve elektronik kimlik doğrulama sistemiyle sahteciliğin önüne geçileceğini açıkladı.

TAPU İŞLEMLERİNDE SAHTECİLİĞİN ÖNÜNE ELEKTRONİK KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİYLE GEÇİLECEK

 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, tapu işlemlerinde parmak izi uygulamasını başlatacaklarını ve elektronik kimlik doğrulama sistemiyle sahteciliğin önüne geçileceğini açıkladı.

 

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin (EKDS) pilot uygulamasına Ankara'da Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile Çankaya Tapu Müdürlüğünde başladıklarını belirten Genel Müdür Adlı; "İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde pilot uygulama başlattık. Şu anda pilot uygulama devam ediyor" dedi.

 

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nde vatandaşların T.C. kimlik numaraları, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sistemine girilerek doğrulanıyor. Sistemde vekaletle yapılan işlemlerin doğrulanması Türkiye Noterler Birliği üzerinden gerçekleştiriliyor. Şirket temsilcileri ile yapılan işlemlerde de  Ticaret Bakanlığı üzerinden ilgili kişinin şirket temsilcisi olup olmadığı kontrol edilip doğrulanıyor.

 

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemini kısa sürede ülke genelinde yaygınlaştırmak istediklerini vurgulayan Genel Müdür Adlı, "İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde pilot uygulamayı başlattık. Yeni kimlik kartlarımızda biyometrik vesikalık fotoğraf, parmak izimiz ve özel bir takım kişisel bilgiler var. Müdürlüğümüze gelen vatandaşlar, yeni kimlik kartlarını POS cihazı şeklindeki Kimlik Doğrulama Sistemine takıyor, parmak izini de alıyoruz ve otomatik olarak nüfustaki veri tabanına giriliyor. İşlem yapmak isteyen vatandaşın bilgileri sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor. İşlem yapmak isteyen kişinin doğru kişi olup olmadığı sistemden teyit ediliyor. Doğrulanmış bilgilerin bize gelmesiyle tapuda sahteciliklerin önüne artık daha hızlı geçebileceğiz." ifadelerini kullandı.

67 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın