• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Vakitler
Twitter/aogenc
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret126282
Üyelik Girişi

TRAFİK CEZALARINA KARŞI İTİRAZ YOLU

Size yazılan cezanın haksız olduğunu düşünüyorsanız süresi içinde itirazınızı gerçekleştirmelisiniz. İtiraz ceza yazılan yerin bağlı olduğu Sulh Ceza Hakimliğine yapılacaktır.

Yasada Öngörülen Tebligat Usûlü

6 Nisan 2011 tarihli ve 27897 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri Gereğince Uygulanan İdari Para Cezalarının Tahsilinde Ve Takibinde Uygulanacak Usul Ve Esaslar İle Kullanılacak Alındılar, Tutanaklar Ve Defterler Hakkında Yönetmelik”’in 10. maddesinin 3/b fıkrasında trafik idari para cezalarıyla ilgili tebligat işlemlerine on (10) işgünü içinde başlanacağı hükmü vardır. Buna göre, trafik birimleri tarafından yazılan idari para cezalarının, ilgilisine tebliğ edilmesine yönelik işlemler 10 işgünü içinde başlamazsa söz konusu yönetmeliğe aykırılık ortaya çıkacaktır. Bu durumda ceza yazılan vatandaşın cezaya karşı itiraz hakkı doğar. 

 

Trafik Cezası Gelince Ne yapmak Gerekir?

Karayolları Trafik Kanunu (KTK) gereğince yetkili kılınmış personel tarafından veya radar cihazlarıyla elektronik ortamda düzenlenen ve araçların plakasına yazılan cezalar, kanun gereği ilgilisine usûlüne uygun şekilde tebliğ edilmek durumundadır. Eğer adınıza veya plakanıza bu şekilde tebligatında geç kalınmış bir ceza gelirse, cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde görevli ve yetkili mahkemeye itiraz edebilirsiniz. Cezayı ödedikten sonra da itiraz etmek mümkündür. İtirazda yetkili merci, cezanın yazıldığı yerdeki Sulh Ceza Hakimliği’dir. Trafik cezasının yüze uygulandığı durumlarda da, kesilen cezaya itiraz süresi 15 gündür. 15 gün içinde itiraz edilmeyen cezalar kesinleşir ve takip ve tahsili için Maliye Bakanlığına gönderilir. 

 

Haksız Ceza Durumunda İzlenecek Yol

Adınıza veya plakanıza yazılan ceza, Mernis sisteminde kayıtlı ikametgah adresinize tebligat için gönderilir. Eğer evde yoksanız tebligat muhtarlığa yapılır ve cezaya itiraz süresi de bu tarihten itibaren başlar. Şayet size yazılan cezanın haksız olduğunu düşünüyorsanız süresi içinde itirazınızı gerçekleştirmelisiniz. Yukarıda da belirttiğim şekilde itiraz ceza yazılan yerin bağlı olduğu Sulh Ceza Hakimliğine yapılacaktır. Eğer ikamet ettiğiniz yerden başka bir yerde ceza yazıldıysa, bu durumda ikamet ettiğiniz yerin sulh ceza hakimliği aracılığıyla ceza yazılan yerdeki sulh ceza hakimliğine itiraz etmek de mümkündür. İtiraz, cezanın neden haksız olduğunu anlatan dava dilekçesi, trafik idari para cezası karar tutanağının fotokopisi, trafik idari para cezası karar tutanağı tebligatının fotokopisi, ruhsat fotokopisi ile kimlik ve ehliyet fotokopisi de eklenerek ilgili Sulh Ceza Hakimliğinin kalemine teslim edilir. Hakimlik herhangi bir duruşma açmadan dosya üzerinden kararı verir ve taraflara tebliğ edilir. 

 

Av. Alper Osman Genç – avukatalpergenc@gmail.com

 

200 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın