• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/AlperOsmanGenc
  • https://www.twitter.com/aogenc
  • https://www.instagram.com/genchukukburosu
www.genchukuk.info
Saat
Vakitler
Adalet Mülkün Temelidir
Twitter/aogenc

KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİ

Son dönemde çokça karşılaştığımız arsa payı karşılığı inşaat akdi karma muhtevalı özel bir sözleşme türüdür

Borçlar Kanunumuzun özel hükümler bölümünde açıkça tanımlanmamış olmasına rağmen son dönemde çokça karşılaştığımız arsa payı karşılığı inşaat akdi özel bir sözleşme türüdür. Eser ve taşınmaz şatışı kapsamına sokulabilen karma muhtevalı bir sözleşme tipidir.

 

Tarafların Borçları

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi olarak da adlandırılan ve ülkemizde sıkça uygulaması görülen bu sözleşme; elinde arsa nitelikli gayrimenkulü olan kişinin, arsasını inşaatı yapacak müteaahhide devretmek karşılığında arsa üzerine inşa edilecek binanın belirli kısımlarında mülkiyet hakkı kazanması şeklinde özetlenebilir. Bu sözleşmenin tarafları arsa sahibi ile inşaatı yapacak olan yüklenici müteahhittir. Arsa sahibi yapılacak binanın belirlenen bağımsız bölümlerinin teslimi karşılığında, arsasını müteahhide devretmeyi taahhüt eder. Sözleşme, her iki tarafı da birbirine karşı sorumlu ve borçlu kılar. 

 

Sözleşme Şekli

Bu sözleşmeyle arsa sahibi, yapılacak binada bağımsız bölüm elde etmeyi amaçlar. Bu sözleşme Türk Medeni Kanunu madde 706 ve Tapu Kanunu madde 26 uyarınca resmi şekilde düzenlenmelidir. Resmi şekil şartı aynı zamanda geçerlilik şartıdır. Şayet kat karşılığı inşaat sözleşmesi taşınmaz satış vaadi vaadi şeklinde yapılıyor ise bu sözleşmenin noterde yapılması yeterli olacaktır. Bu husus Yargıtay içtihatlarında da bu şekilde kabul edilmiştir. 

 

Müteahhidin Borcunu Yerine Getirmemesi

Sözleşmede müteahhidin asıl borcu, arsa sahibinin gayrimenkulü üzerinde inşa edilen binanın teslimini sağlamaktır. Müteahhit, borçlandığı bağımsız bölümleri arsa sahibine devretmediği sürece edimini ifa etmiş sayılmaz. Müteahhidin teslim borcunu yerine getirmemesi nedeniyle temerrüde düşmesi halinde kat karşılığı inşaat sözleşmesinde tarafların karşılıklı borçları kendiliğinden ortadan kalkmaz. Müteahhidin temerrüdüne rağmen tarafların borçları devam eder. Bu noktada arsa sahibi tescil davası açarak müteahhitten inşaatın kendisine teslim edilmesini isteyebileceği gibi buna ek olarak bağımsız bölümlerin zamanında kendisine teslim edilmemesi nedeniyle ortaya çıkan zararları ve sözleşme ile kararlaştırılmış olan cezai şart varsa onu da müteahhitten talep edebilir. Arsa sahibi ayrıca Türk Borçlar Kanunu 123-125 maddeleri uyarınca bazı seçimlik haklarını da kullanabilir. Bu haklar temel olarak; arsa sahibinin aynen ifadan vazgeçerek birisinde müspet zararın tazminini talep etmesi, diğerinde de menfi zararın tazminini talep etmesi şeklindedir. 

 

Av. Alper Osman Genç – avukatalpergenc@gmail.com  

 

124 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hukukun Üstünlüğü
Hukukçular Derneği
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam122
Toplam Ziyaret82710
Genç Hukuk
Flag Counter